Turn Tiny Products into Expensive Courses with the Double Chocolate Macaroon Method

My organic grocery store sells several different kinds of prepackaged coconut macaroons. The cookies come in bags or canisters, and the weight tends to be around 12 to 16 ounces.

But for the same price, you can buy a bag that weighs just 5 ounces.

Care to guess which one is the biggest seller?

It’s the 5-ounce bag, and here’s how they manage to sell less than half as much for a price as high as the others:

First, the product is top-notch double (DOUBLE!) chocolate, for crying out loud. Really, do I need to say more?

Second, here’s the real trick: Each macaroon is wrapped separately. In fact, the wrappers take up two to three times the room of unwrapped macaroons, making the 5-ounce package look just as big as the 12 or 16-ounce packages.

Because the macaroons are individually wrapped, they scream quality. They set themselves apart by not just tasting expensive but also LOOKING expensive. After all, who else individually wraps cookies made in a factory?

Here’s how to use this to turn a small product into a big, expensive course: Individually wrap each segment of the small product into its own module.

Let’s say you have an ebook on how to grow the biggest, most bodacious, and best sunflowers.

Your ebook talks about proper light, soil, fertilizer, companion plants, breeding, pests, seed selection, pros and cons of the many varieties, which ones look best in the garden vs. in a vase, how to keep them fresh to enter shows, and how to win those contests, how to sell them at markets and to stores for resale, which ones attract certain bees or birds, as well as the mythology and history of sunflowers.

Maybe you covered all of that in 20 to 40 pages in your ebook.

But if you make each of those topics into a module, you now have a full-blown course you can sell to gardeners who want to grow the very best sunflowers, be the wonder of the neighborhood and win prizes at flower shows.

Break your ebook into separate sections and then record a video for each. If you know your topic well, you can literally do this in one or two days.

Just like the macaroons, you’re wrapping each topic into its own module. Now that ebook you were giving away or selling for a few bucks is an entire course you can sell for real money, and you haven’t even added any new content.

 

Stay connected with the most current Marketing News, Strategies, Tips , and Case Studies!

Join our monthly marketing magazine to receive the latest news and updates from our team of professional marketers and copywriters.
(Don't worry, your information will not be shared.)

Subscribe to the Monthly Marketing Magazine
Close